Ulotka dla rodziców – Jak rozmawiać z nastolatkami

ULOTKA DLA RODZICÓW

JAK ROZMAWIAĆ Z NASTOLATKAMI

 

Drodzy Rodzice!

Wszystkie nastolatki lubią rzeczy zakazane. Wynika to z ich rozwojowej potrzeby przeciwstawiania się nakazom i  zakazom. Potrzeba samodzielnego decydowania o sobie jest bowiem silniejsza niż lęk przed konsekwencjami własnych wyborów. Jeśli podejrzewacie, że Wasze dzieci otarły się
o ryzykowne zachowania seksualne, musicie wyrazić swoje zatroskanie i niepokój o przyszłość młodego człowieka, ale powinniście to zrobić mądrze i podawać przemyślane komunikaty.

Zasada 1: Opanujcie własne emocje, wyciszcie się, aby być dla nastolatka wiarygodnym autorytetem. Przed rozpoczęciem tak ważnej rozmowy warto pokazać dziecku, że jest dla Was ogromną wartością, jest kochane, a rozmowa wynika z troski o jego przyszłość.

Zasada 2: Rozpocznijcie rozmowę od pozytywnego stwierdzenia dotyczącego  dziecka, aby wiedziało, że go nie przekreślacie, lecz doceniacie mimo niezadawalających zachowań. Jeśli macie dowody na to, że Wasz nastolatek uprawia seks – nie należy udawać, że o tym nie wiecie. Rozmowę należy zacząć od stwierdzenia: Wiemy, bo…. widzieliśmy Cię … w galerii …w samochodzie z tym Panem….. Następnie powiedzieć, że jest Wam smutno i niepokoicie się o zdrowie i życie nastolatki/a. Mówienie o swoich uczuciach skłania drugą stronę do niestosowania agresji, wykrętów, kłamstwa, zaprzeczeń. Ale należy pamiętać, że zachowania nastolatka nie można w 100% przewidzieć. Nie dajcie się jednak ponieść irytacji i złości.

Zasada 3: Mówcie wprost, o co Wam chodzi – nie udawajcie, nie stosujcie żadnych okrężnych dróg, by dojść do sedna sprawy. Mówcie o tym, co czujecie i jak to na Was działa. Nastolatek zrozumie, że jesteście szczerzy i łatwiej mu będzie podjąć rozmowę.

Zasada 4: Dajcie swojemu dziecku wsparcie. Powiedzcie, że niezależnie od tego, co zrobi jesteście w stanie go wspierać i realizować wspólne ustalenia, a przynajmniej mieć taką wolę. Jeśli dziecko będzie Was oszukiwało – będziecie musieli dla jego dobra wprowadzić zdecydowane formy przeciwdziałania ryzykownym zachowaniom seksualnym, włącznie z powiadomieniem Policji lub  Sądu – wydział rodzinny i nieletnich.

 

Drodzy Rodzice!

Pamiętajcie, że nastolatki potrzebują wsparcia, chcą czuć się ważne i wierzyć, że mogą liczyć na pomoc dorosłych – rodziców i nauczycieli, nawet w sytuacjach bardzo, bardzo trudnych do zrozumienia.

 

Pedagog Jolanta Skorulska