Bezpieczny Internet

BEZPIECZNY INTERNET

Internet to jeden z największych wynalazków XXI wieku. Daje możliwość dostępu do nieograniczonej liczby wiadomości i materiałów z całego świata. To miejsce do wirtualnego kontaktu z innymi. Internet to także pomoc dydaktyczna i nieocenione źródło wiedzy.

ALE…Ten sam Internet kryje jednak w sobie bardzo wiele niepożądanych zjawisk i może stać się zagrożeniem także dla Twojego Dziecka !

CO MOŻEMY ZROBIĆ, BY ZAPEWNIĆ DZIECIOM BEZPIECZEŃSTWO ONLINE?

Pamiętaj aby przed użytkowaniem przez dziecko Internetu nauczyć je podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci.

• W Internecie nigdy nie wolno ujawniać danych osobowych (np. numeru telefonu, miejsca zamieszkania) oraz innych osobistych informacji (np. informacji o szkole do której uczęszcza dziecko czy ulubionych miejscach gier i zabaw).
  • Należy szanować cudzą własność także w Internecie. Nielegalne kopiowania i udostępnianie muzyki, filmów, gier itd. to forma kradzieży.
  • Nie wolno bez powiadomienia i nadzoru opiekunów spotykać się z nieznanymi osobami poznanymi w Internecie
  • Należy krytycznie podchodzić do informacji znalezionych w Internecie i w razie wątpliwości pytać dorosłych i weryfikować zdobyte informacje.
  • W Internecie, tak jak w codziennym życiu obowiązują zasady społeczne, dlatego nie wolno w Internecie nikogo obrażać, wyzywać, ośmieszać ,ani podszywać się pod kogoś innego

Odkrywaj możliwości Internetu wraz z dzieckiem i rozmawiaj o zagrożeniach związanych z jego użytkowaniem.

Umieść komputer w dobrze widocznym miejscu w domu. Miej kontrole nad portalami odwiedzanymi przez Twoje dziecko.

Zachęć dziecko aby konsultowało z Tobą materiały (np. .fotografie) jakie  zamieszcza w Internecie.

PAMIĘTAJ !

Zalety Internetu znacznie przewyższają jego wady.

Nie bój się korzystania z Internetu przez Twoje dziecko.

Pozwól mu w świadomy i bezpieczny sposób

w pełni korzystać z jego możliwości

Pedagog Jolanta Skorulska