Logopeda radzi – Wady zgryzu są jedną z przyczyn wad wymowy !!!

Wady zgryzu są jedną z przyczyn wad wymowy !!!

 

Wady zgryzu mogą mieć różne przyczyny – często są one wrodzone, ale 80% wszystkich wad ma charakter nabyty i powstaje w ciągu kilku pierwszych lat życia. Wiele czynników prowadzi do krzywego ustawienia zębów: ssanie kciuka, używanie nieprawidłowych smoczków, zbyt długie korzystanie z butelki  czy oddychanie przez usta (np. u dzieci z przerostem migdałka gardłowego). Jednak jednym z najczęstszym powodów nabytych wad zgryzu jest próchnica, która niestety dotyczy także dzieci z mlecznym uzębieniem, nawet 3-4-latków. Rodzice błędnie uważają, że o zęby mleczne nie trzeba dbać, bo i tak wkrótce wypadną.

Zęby mleczne  odgrywają bardzo ważną rolę w rozwoju całego narządu żucia. Jeśli dziecko przedwcześnie straci mleczaki i nie ma czym żuć, tkanka kostna jego żuchwy i szczęki przestaje „pracować”, a jej wzrost ulega zahamowaniu. Kiedy zaczną się wyrastać zęby stałe, w takich niedostatecznie rozwiniętych szczękach zabraknie dla nich miejsca. Będą się więc musiały ustawić krzywo.

Wady zgryzu mają również duży wpływ na zdrowie całego narządu żucia. Utrudniają one dokładne czyszczenie zębów, co sprzyja powstawaniu kamienia nazębnego. Z jednej strony, może to być przyczyną próchnicy, z drugiej – prowadzi do paradontozy. Jej rozwój związany jest z nieprawidłowym rozkładem sił działających podczas żucia, przez co kość zębodołów jest nierównomiernie obciążona i może podlegać miejscowemu zanikowi. Może  to doprowadzić do stopniowego obluzowania zębów w zębodołach, a w efekcie – do ich wypadnięcia.

Większość wad zgryzu można dziś skutecznie skorygować. Wykorzystujemy do tego celu aparaty ortodontyczne ruchome i stałe. Równe uzębienie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia.

opracowała Helena Wasiluk