Festyn Rodzinny „Jedz zdrowo, żyj ekologicznie”.

Festyn Rodzinny „Jedz zdrowo, żyj ekologicznie”.

We środę 21 czerwca na terenie Szkoły Podstawowej Nr 47 w Białymstoku odbył się Festyn Rodzinny „Jedz zdrowo, żyj ekologicznie”, który był realizowany w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Fundacji BOŚ „Czas na zdrowie”.

Już od godziny 10.00 uczniowie klas IV–VI brali udział w prezentacji strojów ekologicznych oraz zawodach sportowych, oglądali filmy edukacyjne, korzystali z fachowych porad specjalistów i dzielili się smakowitymi przekąskami. Następnie tajniki ekologii poznawali młodsi uczniowie z klas 0 – III, wraz z rodzicami i wychowawcami.

Całą uroczystość rozpoczęło wystąpienie pani dyrektor Haliny Hapunik, która przywitała gości i zaprosiła do dobrej zabawy. Następnie wystąpili uczniowie klas IV, którzy recytowali wiersze o tematyce przyrodniczej i ekologicznej.

Z największym entuzjazmem uczniowie brali udział w zmaganiach sportowych na szkolnym boisku oraz pokazach mody ekologicznej na sali gimnastycznej. Szkolna stołówka tego dnia zamieniła się w bardzo wystawny bufet szwedzki, ponieważ wszyscy chętnie częstowali swoimi pysznymi i zdrowymi daniami. Uczniowie dzielili się również przepisami na swoje potrawy, rozdając ulotki o tym, jak je przygotować.

Na świeżym powietrzu można było nabyć miody z pasieki ekologicznej oraz kupić zdrowe smakołyki. Smakosze docenili przepyszny bigos i owocowe sałatki. Część uczniów przyniosła spore ilości makulatury, a wszyscy chętnie odpowiadali na pytania, by zdobyć fanty w loterii.

Ważnym punktem festynu była projekcja filmów o zdrowym odżywianiu z serii pt.: „Śmietnik w mojej głowie”. Filmy w sposób ciekawy i dowcipny pokazywały współczesne zagrożenia cywilizacyjne, związane z właściwą dietą i skutkami niewłaściwego odżywiania się, takimi jak: nadwaga, otyłość, bulimia, efekt jo-jo… Zdobytą wiedzę po obejrzeniu filmów można było wcielić w życie i skorzystać ze stoiska medycznego. Nasza pani pielęgniarka ważyła i mierzyła uczniów, by wyliczyć BMI – wskaźnik masy ciała. Dodatkowo służba medyczna: mierzyła ciśnienie, badała poziom cukru we krwi. Przyszli dentyści, kształtowali prawidłowe nawyki dbania o higienę jamy ustnej.

Pogoda dopisała, dlatego pełni emocji i wrażeń festyn zakończyliśmy po godzinie 16.00. To był niezwykle mile i owocnie spędzony czas.

Pomysłodawca realizowanego projektu dziękuje serdecznie dyrekcji, wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za zaangażowanie i wielki wkład w udane przygotowanie imprezy.

Irena Kamińska