Parafiada

I Archidiecezjalna Parafiada Dzieci i Młodzieży odbyła się w dniach 8-9 czerwca w dwóch białostockich szkołach podstawowych: Szkoła Podstawowa nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego i Szkoła Podstawowa nr 12 im. Zygmunta Glogera. Zawodnicy z sześciu parafii konkurowali w następujących dyscyplinach: indywidualnie – bieg na 60 m i 100 m, rzut piłką palantową, rzut piłką lekarską, a zespołowo – minikoszykówka, piłka nożna i unihokej.
Wydarzenia drugiego dnia Parafiady zaszczycili swoją obecnością J.E. ks. biskup Henryk Ciereszko, pani Dyrektor Departamentu kultury, Promocji i Sportu Edyta Mozyrska oraz ks. proboszcz par. pw. św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku Wojciech Łazewski.

Ks. Proboszcz rozpoczął zmagania sportowe modlitwą. Zawodom towarzyszyły ogromne emocje. Jakub Stachurski ze Szkoły Podstawowej im. św. Franciszka w Trzciannem pobił swój rekord życiowy w biegu na 60 m, uzyskując czas 7,88 sekundy.
Bieg na 60 m chłopców został zdominowany przez parafię pw. św. Piotra i Pawła w Trzciannem. W pozostałych biegach miejsca na podium zajmowali także zawodnicy ze szkół podstawowych w parafiach NMP Królowej Rodzin i św. Faustyny Kowalskiej w Białymstoku oraz św. Kazimierza Królewicza (SP nr 12i 47 w Białymstoku). Parafia pw. Opatrzności Bożej z Kuźnicy także miała swojego reprezentanta na tzw. „pudle”.
W piłce nożnej zwyciężyli zawodnicy ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Białymstoku. W zawodach unihokeja dziewcząt i chłopców zwyciężyła parafia w Trzciannem. Dwa razy na podium stanęli także zawodnicy z parafii pw. Miłosierdzia Bożego (SP nr 26 w Białymstoku). Medale z pozostałym dyscyplin zostały rozdane zawodnikom z białostockich parafii św. Kazimierza Królewicza, NMP Królowej Rodzin i św. Faustyny Kowalskiej.
Relację z Parafiady można obejrzeć w katolickim programie „Pod twoją obronę” w TVP Białystok w niedzielę 18 czerwca o godz. 19,00. Powtórka w poniedziałek, dzień później o godz. 19,30.

Dziękujemy Opiekunom i zawodnikom z poszczególnych parafii i szkół za udział w Parafiadzie, a także Dyrekcji, zespołowi nauczycieli wychowania fizycznego i katechetów SP nr 47 w Białymstoku i Służbie Liturgicznej z par. pw. św. Kazimierza Królewicza za dużą pomoc w organizacji.

ks. Rafał Więcko