Wizyta klasy 4e w Centrum im. Ludwika Zamenhofa

Jak wiemy ze Starego Testamentu, budowa Wieży Babel zakończyła się klęską. Ludzie, za swą pychę, zostali ukarani pomieszaniem języków, które trwa do dziś. Ludwik Zamenhof marzył o tym, by przywrócić ludzkości jeden wspólny język. Tak powstało esperanto…

I o tych wszystkich zdarzeniach, jak również o samym Ludwiku Zamenhofie oraz o ideach towarzyszących temu słynnemu białostoczaninowi w procesie tworzenia „wspólnego  języka” mieli szansę 27 kwietnia 2017roku dowiedzieć się uczniowie klasy 4e u samych źródeł, czyli w Centrum im. L. Zamenhofa.

W pierwszej części warsztatów uczestnicy poznali historię związana z twórcą esperanto, następnie obejrzeli dwie repliki pomnika Abrahama Ostrzegi pt. „Wieża Babel” –  pierwszą wykonaną z gipsu przez artystkę Małgorzatę Niedzielko, drugą  zbudowaną z klocków Lego. Dowiedzieli się również, czym jest pomnik i jakie ma cechy.

Następnie,  zdobytą wiedzę uczniowie klasy IV przekuli w czyn. Pracując w grupach, wybudowali własne wersje pomnika z klocków Lego, które dedykowane były właśnie Zamenhofowi.

Wypad ten okazał się bardzo owocny. Uczniowie zdobyli cenne informacje na temat postaci ściśle związanej z Białymstokiem, a przy okazji mieli możliwość wspólnego działania. Poradzili sobie z wyznaczonymi im zadaniami rewelacyjnie. I byli bardzo zdziwieni, gdy prowadząca warsztaty, obwieściła koniec zajęć.

Oby więcej takich cennych inicjatyw!

opracowała Małgorzata

Nojszewska