6a w Centrum Ludwika Zamenhofa

Z okazji setnej rocznicy śmierci Zamenhofa rok 2017 – za sprawą decyzji UNESCO – na całym świecie obchodzony jest jako Rok Ludwika Zamenhofa. Chcąc uczcić najbardziej znanego białostoczanina klasa 6a wzięła udział w zajęciach łączących edukację z zabawą.

W pierwszej części warsztatów uczestnicy dowiedzieli się, kim był Ludwik Zamenhof i dlaczego stworzył język esperanto. Następnie obejrzeli dwie repliki pomnika Abrahama Ostrzegi pt. „Wieża Babel”. Pierwszą wykonaną z gipsu przez artystkę Małgorzatę Niedzielko, a drugą wykonaną z klocków LEGO. Uczniowie dowiedzieli się również, czym jest pomnik i jakie ma cechy. Następnie zdobytą wiedzę dzieci wykorzystały twórczo w drugiej części warsztatów, podczas której – pracując w grupach – miały za zadanie wybudowanie własnej wersji pomnika z klocków LEGO, dedykowanego Zamenhofowi.

opracowała Katarzyna Smolej